:

Щодо запобігання отруєння бджіл при застосуванні пестицидів та агрохімікатів

вкл. .      З метою зведення до мінімуму негативної дії пестицидів на людей та довкілля систематично ведуться роботи щодо їх вдосконалення. До застосування не допускаються препарати без всебічного вивчення дії на теплокровних тварин, корисних комах, мікрофлору ґрунту та інше.

         Для запобігання отруєння бджіл та їх максимального збереження під час обробки медоносних рослин  сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними.

         Відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво» з метою недопущення загибелі бджіл суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, населення та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

         Оскільки, господарства сповіщають населення про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, то власники пасік повинні зареєструватись в сільській раді на території якої вона знаходиться.

         Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність на бджіл, слід проводи у вечірні (18-20) години при мінімальних повітряних потоках шляхом обприскування наземною апаратурою, при цьому пасіки необхідно вивести не менше ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати їх на термін до п’яти діб в залежності від внесеного препарату.

         Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами потрібно проводити у фазу бутонізації до світіння (в ранні та вечірні години). Обробки інсектицидами в садах, на ріпаках та інших медоносних культурах в період цвітіння не проводяться.

         Працівники, які працюють з отрутохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення на роботу з отрутохімікатами.

         Для пасічників створено систему моніторингу « GRAND EXPERT» (веб – сайт: www.grand.expert), використання якого покращить комунікацію, що станете додатковим дієвим механізмом по запобіганню отруєнь бджіл.

         Для запобігання отруєння бджіл керівники сільського господарських підприємств повинні інформувати бджолярів та органи самоврядування, на яких здійснюється їхня господарська діяльність, про назви марки наявних агрохімікатів або тих, що планують придбати для застосування у 2020 році, які занесені до Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.

За інформацією відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації