:

КИЇВСЬКІ МІСЦЯ ПАМ’ЯТІ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ 1917–1921 РОКІВ

22 січня в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася презентація нових проектів Українського інституту національної пам’яті: веб-сайту «100 років боротьби. Українська революція 1917–1921», а також розміщеної на ньому інтерактивної карти «Місця пам’яті Української революції 1917‒1921 років».

   Робота над створенням карти почалася завчасно – на виконання Указу Президента України «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917‒1921 років» (№ 17/2016 від 22.01.2016). У підпункті сьомому пункту 3 Указу передбачено реалізацію всеукраїнського проекту з однойменною назвою: «Місця пам’яті Української революції 1917–1921 років».

Першим етапом реалізації проекту стало створення і презентація карти місць пам’яті у столиці України – місті Києві. Ця карта наразі і розміщена у відповідному розділі веб-сайту «100 років боротьби. Українська революція 1917–1921». Карта була розроблена у співпраці з ТОВ «Українська картографічна група» (УКГ). До первинного збору матеріалів долучалися історики, зокрема, директор Музею Української революції 1917‒1921 років Олександр Кучерук. Програмну частину робіт виконав співробітник УКГ Олександр Голубцов.

 

Запис презентації веб-сайту та інтерактивної карти в «Укрінформі»

 

Основними елементами карти є місця пам’яті Української революції – об’єкти, що мають певну локалізацію Такими об’єктами є споруди, вулиці, місцевості чи навіть цілі населені пункти (якщо немає змоги локалізувати точніше). Інколи це збережені будинки – свідки тих часів; часом – порожні місцини, які нині вже нічим не нагадують про своє минуле. Всі вони пов’язані з перебігом подій Української революції 1917–1921 років, або з життям її діячів. Це і будівлі, де перебували українські державні установи та дислокувалися українські війська; місця партійних зборів, національних маніфестацій, боїв та інших подій. Це й адреси будинків, де народилися та проживали видані діячі, а також об’єкти, в чиїх назвах вшановані імена та події Української революції 1917–1921 років.

Наразі на карті нанесено близько 400 місць пам’яті. Цей масив є далеко не вичерпним, а дані, що в ньому представлені, можуть доповнюватися та уточнюватися. Там, де була можливість, місця пам’яті отримали атрибуцію з конкретними датами подій, з якими вони пов’язані. Найперша дата – це заснування Центральної Ради у березні 1917 року. Найпізніша – повстання полонених отаманів у Лук’янівській в’язниці в лютому 1923 року, що хронологічно навіть виходить за межі датування Революції, але нерозривно пов’язано з її перебігом.

Місця пам’яті розподілені на 10 тематичних категорій, кожній з яких відповідає особливий умовний знак: «Державне будівництво», «Суспільно-політичне життя», «Армія», «Воєнні дії», «Окупація», «Дипломатія», «Культура», «Приватні адреси», «Інше» та «Вшанування пам'яті». Пояснення значення кожної з цих категорій є на сторінці веб-сайту, де розміщена карта.

За часовою прив’язкою, місця пам’яті розподілені на три періоди: Добу Центральної ради (березень 1917 – квітень 1918 рр.), добу Української Держави гетьмана Павла Скоропадського (травень – грудень 1918 р.) та завершальний період – Директорії УНР. Умовні знаки категорій, що належать до різних періодів, відрізняються за кольорами. Категорія «Вшанування пам'яті» стоїть осторонь поділу на періоди – це місця народження і поховання видатних діячів, меморіальні дошки, пам’ятники, музеї, об'єкти, що названі на честь подій, організацій, осіб та інші прояви вшанування пам’яті Української революції 1917–1921 років.

Інформація про кожне з місць пам’яті, що нанесені на карті, міститься у спливаючих вікнах, які з’являються при натисканні. Це коротка довідка, яка складається з назви об’єкта, датування (за новим стилем), опису місця в контексті Української революції, адреси його перебування (сучасної та актуальної на той час), опису історії об’єкта поза контекстом подій 1917–1921 років, фотографій. 

Інтерактивна карта на сайті

 

Карта місць пам’яті має корисні інструменти: управління шарами, зміна базової карти, хронологія подій, пошук об’єктів за словом-запитом. Отже, на панелі знизу карти можна відсортувати місця пам’яті: зняти певні категорії та залити обрані. Крім базової карти, яка відображує сучасний стан місцевості, до системи прив’язані також оцифровані старі карти: Українська карта Києва з передмістями 1918 року, німецька карта того ж року і радянська карта 1925 року. Це дозволяє побачити місця пам’яті на картографічній основі, яка більше відповідає стану місцевості під час подій 1917–1921 років. Інструмент хронологія подій (таймлайн) дозволяє прослідкувати динаміку появи і зникнення тих об’єктів, які мають чітке датування. Події розгортаються зі швидкістю три тижні за секунду. Темп можна сповільнювати та пришвидшувати. На карті є поле пошуку об’єктів за запитом. Під час набору ключового слова випадає список місць пам’яті, які можуть бути пов’язані зі словом, що запитується.

Як вже було зазначено, карта Києва – це тільки початок. Наступним етапом стане реалізація проекту у всеукраїнському масштабі. Для цього вже були створені регіональні науково-редакційні групи при обласних державних адміністраціях і КМДА. Науково-редакційна група для роботи по Криму буде створена безпосередньо при УІНП. До цих груп залучені історики, краєзнавці, педагоги, співробітники музейних та архівних установ та інші фахівці й ентузіасти, які займуться збором даних по своїм регіонам. Після верифікації зібрані на місцях дані будуть наноситись фахівцями УІНП на електронну карту України. Так ми отримаємо наочний інформаційний ресурс, який представлятиме локальну історію Української революції 1917–1921 років у всеукраїнському масштабі.

Інтерактивна карта стане ґрунтовною базою для створення різноманітних інформаційних продуктів, як то документальні чи художні фільми, альбоми, каталоги, путівники, енциклопедії, монографії. Вона також стане орієнтиром для органів державної влади та місцевого самоврядування, які організовують вшанування подій та осіб Української революції у вигляді урочистих заходів, присвоєння назв, або встановлення меморіальних дошок і пам’ятників.

 

Максим Майоров, співробітник Українського інституту національної пам’яті

   Джерело:  https://old.uinp.gov.ua/news/kiivski-mistsya-pam-yati-ukrainskoi-revolyutsii-1917-1921-rokiv