:

         Ранній початок пожежонебезпечного періоду обумовлений малою кількістю опадів, активізацією сільськогосподарських робіт та спалюванням сухих рослинних залишків на присадибних ділянках і заплавах річок.

         Результат таких пожеж – знищення природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища та виникнення загрози життю та здоров’ю людей.

         Протягом 3 місяців 2020 року на території Пологівського району сталася 31 пожежа, що на 29,5% більше, ніж у 2019 році.

         Прямі матеріальні збитки збільшилися на 86% і складають 361, 768 тис. грн (57, 904 тис.грн – у 2019 році), побічні збитки склали 1 488,361 тис. грн (2019 рік – 980,304 тис. грн).

         Основними причинами виникнення пожеж залишаються необережне поводження з вогнем (25), порушення правил пожежної безпеки під час експлуатації електрообладнання (4), коротке замикання електропроводки автомобіля (2).
      
        Протягом 2020 року на пожежах загинуло 1 людина, травмовано 1.

         Станом на 01.04.2020 в природних екосистемах Пологівського району виникли 19 пожеж на загальній площі 43 гектара. У межах лісового фонду пожеж не було.

            Звертаємо увагу, що Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу)» № 556-ІХ, який Верховна Рада ухвалила на позачерговому пленарному засіданні 13 квітня 2020 року.

            У пояснювальній записці до документа зазначається, що самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання, зокрема рак.

            Випалювання рослинності також призводить до руйнації ґрунтового покриву та його збідніння. Вогонь знищує насіння й коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння. При стихійному спалюванні трави вогонь може охопити великі території та спричинити знищення диких рослин і тварин. Крім того, існує загроза лісових пожеж і займання житлових будинків, а також короткого замикання, якщо поблизу проходять високовольтні лінії електропередачі.

             Закон, що його підписав Президент, посилює відповідальність за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.

             Зокрема, закон вносить зміни до статей 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах відтепер становитиме від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

              Пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, що призвело до виникнення лісової пожежі, каратиметься штрафом у розмірі від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

              Самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із природною рослинністю або її залишків та опалого листя на земельних ділянках, у смугах біля автомобільних доріг і залізниць та у парках тягне за собою штраф у розмірі від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

              Також закон вносить зміни до статей 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами тепер становитимуть від 1800 до 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

              За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом штрафи зростають до 5400-9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.