:
     Зі здобуттям Україною незалежності розпочався і продовжується процес відновлення історичної правди про суспільно-політичні процеси, які пережила Україна та її народ протягом ХХ століття.
   Державотворення періоду визвольних змагань 1917-1920 рр. (періоду відродження, становлення та захисту української державності) та сучасного етапу в Україні має чимало спільного. І насамперед, подібність простежується у відчайдушних спробах створити цивілізоване демократичне громадянське суспільство та захистити створену державність.
   У період визвольних змагань 1917-1920 рр., як і в сучасні часи, одним з найважливіших напрямків національно-визвольного руху було національне-культурне відродження України (освітнє, культурне та наукове будівництво). І в першу чергу це стосується відродження освіти українською мовою та на українських засадах. У першій своїй відозві до українського народу Центральна Рада 09 березня 1917 року проголошувала: «А в найближчім часі право на заведення рідної мови по всіх школах, од нижчих до вищих, по судах і всіх урядових інституціях. З таким же спокоєм, але рішуче, домагайся, народе, того ж права для української мови від пастирів церкви, земств і всіх неурядових інституцій на Україні».
   Представляємо добірку документів з фондів навчальних закладів, що діяли на території сучасної Запорізької області, яка дає змогу ознайомитися зі спробами відродження української освіти, впровадженням спеціальних дисциплін з українознавства (галузі гуманітарних знань, орієнтованої на вивчення економічної, політичної, соціальної, культурної, історичної проблематики України) до програм середньої та вищої освіти.