:

Реформа медико – соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсяденного функціонування особи з 01.01.2025

Нормативно- правовими актами, що регулюють зазначені питання є:

 

1.Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико- соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціоновання особи»

Вносить зміни до 32 кодексів та законів України.

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»

Унормовує новий порядок проведення оцінювання, а також скасовує та змінює деякі постанови Кабінету Міністрів України щодо медико- соціальної експертизи.

  1. Наказ МОЗ від 10.12.2024 № 2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи»

Документ визначає перелік первинної документації для роботи експертних команд та закладає основу для цифціровізації процесу

 

Реформа МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування — це не лише зміна застарілої системи, а початок масштабного процесу трансформації державної підтримки для людей з інвалідністю чи іншими потребами. Цей перший крок задає новий стандарт прозорості, справедливості та орієнтованості на потреби кожної людини.

Ключові нововведення, що запроваджуються:

Скасування  системи МСЕК

Медико-соціальні експертні комісії повністю припиняють виконувати свої функції, при цьому рішення МСЕК, ухвалені до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними, та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у законах України «Про військовий обов’язок та військову службу» і «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на весь термін дії довідки до акту огляду медико – соціальною експертною комісією», що забезпечує для людей з інвалідністю стабільність для переходу на нову систему. 

З 1 січня 2025 року замість ліквідованих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів прийматимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Саме на підставі витягу з рішення експертної команди люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки. Витяг з рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених законами України «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 

 

Створення експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО)

У новій системі оцінювання працюватимуть експертні команди, до складу яких входять мінімум три практикуючих лікарі, які є в переліку тих, хто має право проводити оцінювання.  Усі лікарі повинні мати щонайменше рік практичного досвіду. Команди формуються з лікарів найбільших та найкраще оснащених лікарень, а їх склад визначається індивідуально для кожного випадку — залежно від профілю. До складу кожної експертної команди має входити терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.

Робота експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО), які запрацювали з 1 січня 2025 року, здійснюватиметься коштом Програми медичних гарантій. Уже сформовано понад 1450 експертних команд, до яких увійшли понад 4000 лікарів.

Оцінювання може проводитися очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта — залежно від його стану​​.

 

Розгляд справ

Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця 2024 року, будуть розглянуті  експертними командами. При цьому людину обов’язково повідомлять про дату і нову адресу, де відбуватиметься оцінювання.

Водночас для людей, в яких строк повторного огляду припадав на січень – червень 2025 року і які не змогли своєчасно його пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами його оцінювання, але не довше ніж до 01.07.2025 року.

Для людей, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Повторне оцінювання можливо тільки за бажанням пацієнта або за рішенням суду.

 

Запуск електронної системи

Направлення та здійснення оцінювання відбуватиметься в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Ця система вже працює. Створена сторінка підтримки користувачів, яка  розміщена на сайті Міністерства охорони здоров’я.

 

Маршрут пацієнта 

  • людина звертається до свого лікуючого лікаря будь-якого закладу (державного, комунального чи приватного). 
  • лікар створює в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи направлення на оцінювання і прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді. Пацієнту потрібно підготувати паспорт громадянина України та інші персональні документи, медичну документацію, яка підтверджує діагноз, документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності). Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування у закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання.
  • на цьому етапі спільно з лікарем людина обирає заклад, куди їй зручніше звернутися і де є експертна команда за потрібним профілем, а також форма розгляду.
  • адміністратор команд отримає сформоване лікарем направлення через електронну систему, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність затвердженим вимогам. Після перевірки адміністратор поставить справу в чергу на найближчий доступний час. 
  • далі людина отримує на електронну пошту сповіщення про місце і час оцінювання. 
  • якщо в людини немає електронної пошти, вона зможе отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна лікуючому лікарю.
  • особі та лікарю повідомлятимуть лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників.
  • у день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до даних особи. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування, у разі потреби направляє на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення); приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
  • експертна команда формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо ІПР.
  • розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду.
  • якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити через звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи, для цього потрібно надіслати скаргу на його адресу, яка знаходиться на офіційному сайті Центру.

 Навчання лікарів 

Наразі тривають регулярні навчання для лікарів щодо роботи в експертних командах. У майбутньому склад команд формуватиметься автоматично через електронну систему, що гарантуватиме ще більшу обʼєктивність та прозорість процесу.