:
22.02.2017 року було виявлено Африканську чуму свиней у приватному секторі м. Запоріжжя. 28.02.2017 року вірус виявлено у приватному секторі Вільнянського району.
Історична довідка: Збудник інфекції тривалий час циркулював у дикій природі Африки в замкненому колі між дикими свинями та кліщами. Вперше спостерігав Хутчен у Південній Африці в 1903 році. Зараження свійських свиней вперше було зареєстровано в Кенії в 1909 році. Хворобу під назвою «Східно-африканська чума свиней» детально описав Монтгомері (1911-1921рр), який довів відмінність від європейської чуми і встановив, що свійські свині захворюють в наслідок контакту з дикими свинями.    
    Небезпечна епізоотична ситуація щодо  АЧС, яка існує сьогодні в світі та в цілому в Україні, зумовляє необхідність ретельного ветеринарно-санітарного контролю за свинями, що надходять до Запорізької області, та проведення сурових запобіжних карантинних заходів.
Епізоотологія хвороби: Хворіють свині. Переносчиком вірусу є аргасові кліщі, в організмі яких вірус може зберігатися впродовж багатьох років. Джерелом інфекції можуть стати хворі та перехворілі на АЧС свійські тварини. З організму інфікованих свиней вірус АЧС виділяється з усіма секретами та екскрементами – слиною, сечею, калом, спермою, виділеннями з ротової та носової порожнини. Факторами передачі збудника можуть стати різні об»єкти зовнішнього середовища – корми, вода, гній, підстилка, предмети догляду за тваринами, одяг обслуговуючого персоналу, транспорт,  що були контаміновані вірусом, а також трупи загиблих тварин. Особливо небезпечними є інфіковані продукти забою, боєнські та кухонні відходи, які неодноразово викликали спалахи АЧС у благополучних країнах після імпорту свиней та африканської тваринницької продукції ( шкіри, м»яса, щетини). Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, гризуни, комахи, не чутливі до нього дикі та свійські тварини, а також люди, що знаходяться в епізоотичному осередку.
Кліничні ознаки та   перебіг хвороби: Інкубаційний період триває від 2 до 6 діб. Хвороба має над гострий, гострий, підгострий, хронічний та летальний перебіг. У тварини відмічають високу температуру 41-42 градуси Цельсія, набухання повік. На 4 добу після підвищення температури тіла з»являються характерні симптоми хвороби – ціаноз шкіри в ділянці під щелепового простору, черева, підгрудка, мошонки, на вухах, п»ятачку, кінцівках. Блювання, запор або пронос, іноді з кровотечею, нервові явища, хитка хода, парези та паралічі задніх кінцівок. У більшості тварин розвиваються запалення легень, що супроводжується важким диханням та кашлем. Супоросні свиноматки абортуються. Період виражених клінічних симптомів триває 3-7 діб, потім температура тіла знижується до 36,5 градусів, тварина гине в коматозному стані.
Профілактика та заходи боротьби: Запобіжні заходи проти занесення АЧС в благополучні зони, ґрунтуються на чіткому виконанні загально профілактичних заходів і ветеринарно-санітарних правил.
На території Пологівського району забороняється завезення свиней, з районів, неблагополучних і загрозливих щодо АЧС. По Запорізькій області це на даний момент м. Запоріжжя та Вільнянський район.
У разі підозри щодо виникнення АЧС слід негайно повідомити про це ветеринарні органи, а також органи місцевої влади для вжиття термінових заходів.
Африканська Чума свиней – дуже небезпечне висококонтагіозне вірусне  захворювання диких та свійських свиней, яке наносить великі збитки тваринницькій галузі.

Для більш детального роз’яснювання звертатися за телефоном  2-20-73 Пологівська РДЛВМ
                                                                           
                              План дій при підозрі заховорювання свиней на африканську чуму
                              незалежно від типу господарства та форми власності

Час виконання

Заходи

Протягом 30 хв. з моменту виявлення

В господарстві незалежно від форми власності при виявленні хворих свиней або масової їх загибелі спеціалісти ветеринарної медицини господарства терміново повідомляють дільничного лікаря ветеринарної медицини, або спеціалістів державної установи ветеринарної медицини в районі про зазначену ситуацію, а також місцеві органи самоврядування.

Протягом 15 хв.

Лікар ветеринарної медицини господарства по телефону інформує управління ветеринарної медицини в Пологівському районі про підозру захворювання (загибелі) свиней.

До 60 хв.

З метою встановлення факту захворювання (загибелі) свиней на місце прибувають спеціалісти робочої групи:

Голова робочої групи:

Поляк В. О. – В.о. начальника Держпродспоживслужби в Пологівському районі;

Заступник голови робочої групи:

Нарижна Л. В. – начальник Пологівської районної державної лікарні ветеринарної медицини;

Члени робочої групи:

Скіба О. В. – зав. Протиепізоотичним відділом Пологівської районної державної лікарні ветеринарної медицини;

Скрябіна С. М. – зав. Пологівської дільниці ветеринарної медицини;

Плетінь В. І. – фельдшер Пологівської дільниці ветеринарної медицини.

 

до 1,5 год.

При прибутті на місце захворювання (загибелі) свиней спеціалісти ветмедицини проводять епізоотологічне розслідування, в т. ч. хто відвідував господарство (подвір’я) протягом останніх 3-х тижнів, завезення поголів’я тощо.

Проводиться клінічний огляд всього наявного поголів’я, патологоанатомічний розтин та відбирається біологічний матеріал, трупи, для лабораторного дослідження.

В.о. начальника Держпродспоживслужби Пологівському району встановлює своїм розпорядженням карантинні обмеження.

В господарстві ізолюють хворих і підозрілих на захворювання свиней у тому самому приміщенні, у якому вони перебували.

Припиняють забій і реалізацію тварин усіх видів (включаючи птицю) і продукти їхнього забою (м’яса, сала, шкіри, шерсті, пір’я, тощо).

Забороняється виїзд з населеного пункту, господарства (ферми), де виявлене захворювання, і в’їзд на їх територію будь-якого виду транспорту, вихід обслуговуючого персоналу з ферми (з господарства) без відповідної санітарної обробки, а також вивіз за територію господарства (ферми) продуктів і сировини тваринного походження, кормів та інших вантажів.

Паралельно проводиться роз’яснювальна робота щодо заходів, які необхідно проводити в даній ситуації, включаючи дезінфекцію приміщення для утримання свиней, дрібного інвентарю, взуття, одягу, що мали контакт з хворими тваринами. Трупи тварин та їх залишки спалюють. Всі роботи виконують з дотриманням правил особистої безпеки.

До 8 год.

Відібраний біологічний матеріал та трупи свиней доставляють в Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (ДНДІЛДВСЕ).

Протягом 20 хв.

В.о. начальника Держпродспоживслужби Пологівського району оперативно інформує про випадок захворювання свиней (спочатку в телефонному режимі, а потім письмово). Головне управління ветеринарної медицини в Запорізької області, голову Пологівської районної державної адміністрації, начальників ДПСС сусідніх районів, головного державного санітарного лікаря Пологівського міжрайонного управління державної санітарно-епідеміологічної служби в Запорізькій області для прийняття відповідних заходів.

1-3 год.

При встановленні діагнозу Держпродспоживслужба в Пологівському районі розробляється план заходів щодо недопущення поширення збудника хвороби за межі епізоотичного осередку та ліквідації хвороби, який виноситься на розгляд районною надзвичайною протиепізоотичною комісією.

Рішенням комісії визначаються межі епізоотичного осередку першої (10-20 км від епізоотичного вогнища) і другої (територія, що оточує межі першої зони глибиною до 120 км від епізоотичного вогнища) загрозливих зон, організації в них загальних протиепізоотичних заходів та створення таких підрозділів:

Охоронно-карантинний – забезпечує локалізацію вогнища інфекції;

Епізоотичний – проводить обстеження епізоотичних вогнищ та інфікованих об’єктів, аналіз епізоотичної ситуації;

Діагностичний – відбір патматеріалу та доставка його до Запорізької регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини;

Матеріально-технічного забезпечення – забезпечення проведення заходів дезінфекційною технікою та засобами для ліквідації вогнища інфекції.

До 6 год.

При в’їзді в інфіковану  та буферну зони виставляється охорона, карантинні ветеринарні міліцейські пости та знаки, які вказують на обов’язковий об’їзд карантинної зони, а рішенням місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії – знаки при  в’їзді до зони спостереження.

1-3 доби (в залежності від кількості хворих свиней у неблагополучному пункті)

За рішенням РНПК при РДА для ліквідації захворювання в неблагополучний пункт залучаються сили МНС та визначаються розміри джерела й шляхи виділення коштів на компенсацію за вилучене поголів’я свиней.

Проводиться вилучення та знищення свиней, гризунів, птахів та інших тварин, посліду, дрібного інвентарю, залишків кормів тощо, будь-яку рослинність траву, кущі тощо), що довкола приміщень ферми скошують і теж спалюють, одночасно проводиться дезінфекція приміщень, ферм, дворі, де були вилучені свині.

Державною службою ветмедицини разом з органами місцевого самоврядування вибирається місце для проведення знищення свиней.

До 8 год.

У випадку недостачі дезінфекційних засобів у вогнищі спалаху африканської чуми свиней Пологівська районна державна лікарня ветеринарної медицини організовує доставку деззасобів  через  приватні  ветеринарні  аптеки     Нестеренко В.І. та забезпечує їх доставку на місця.

1-2 доби.

 Після закінчення очистки та миття приміщень, проводиться заключна дезінфекція усіх об’єктів, територій, вигулів тощо, з послідуючим проведенням лабораторних досліджень на якість дезінфекції.

Постійно

Службою ветеринарної медицини в Пологівському районі разом із органами місцевого самоврядування проводиться щоденний клінічний огляд свиней в господарствах всіх форм власності та організовуються моніторингові дослідження домашній свиней у загрозливій зоні та знищення диких свиней та собак.

 

Зняття карантину згідно вимог чинної «Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней», затвердженої наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України від 31.07.2007 року № 77 та зареєстрованою в Міністерстві Юстиції України 10.08.2007 року за № 928/14195.