Реформа децентралізації, що наразі триває в країні, стосується не лише утворення об’єднаних територіальних громад та надання їм ширших фінансових ресурсів, а також і делегування повноважень різними органами державної влади. Одним із таких прикладів є надання органам місцевого самоврядування повноважень у сфері дотримання законодавства про працю України.
Статтею 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад належать здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством та накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством.
З метою забезпечення реалізації зазначених повноважень міські ради міст обласного значення, сільські, селищні, міські ради об'єднаних територіальних громад можуть прийняти, відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення:
- про створення структурного підрозділу, на який покладатиметься обов'язок здійснення контролю за додержанням законодавства про працю, визначити його чисельність та структуру;
- про введення посади (посад) з повноваженнями інспектора праці;
- про покладання обов'язків інспектора праці на одну (кілька) із існуючих посад (за умови можливості виконання інших повноважень без шкоди для виконання контрольних функцій).
Рішення про створення структурного підрозділу чи введення окремої (додаткової) посади приймається на сесії відповідної ради з дотриманням вимог статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Після прийняття відповідного рішення про створення структурного підрозділу необхідно розробити положення про підрозділ, визначити його структуру, чисельність, розподіл обов'язків, посадові інструкції працівників, після чого вживаються заходи щодо призначення на відповідні посади.
Інспектори з праці належать до того кола осіб, які своєю діяльністю можуть сприяти поповненню бюджету. За умови ефективної роботи інспектори сприятимуть легалізації трудових відносин, а отже, і надходженню відрахувань із заробітної плати у вигляді ПДФО. Тож органам місцевого самоврядування варто докласти зусиль та налагодити ефективну роботу тих інструментів, які запропоновані їм державою. Це дозволить збільшити дохідну частину бюджету, забезпечити справедливість та рівність прав і обов’язків усіх жителів ОТГ.
За інформацією управління соціального захисту населення райдержадміністрації