Працюємо, щоб мати вільний час,
і воюємо, щоб жити мирно
Арістотель
Мудреці і філософи знали, про що говорять. Висловлювання великих людей про війну демонструють це наочно. Альберт Ейнштейн говорив, що війни будуть існувати до тих пір, поки живе людина. І він дійсно мав рацію. В процесі свого існування для вирішення економічних, політичних, релігійних, територіальних питань людство часто вдається до воєнної сили. Тому війни і збройні конфлікти відбуваються на планеті постійно. В одних – воїни захищають свою країну, в інших – воюють за її інтереси на територіях інших держав.
Протягом тижня, починаючи з 13 лютого, у Пологівському районному краєзнавчому музеї відбувалися музейні уроки для учнів навчальних закладів міста та району з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30-річчя виводу радянських військ з Афганістану. Під час музейних уроків відвідувачі дізналися про пологівців-учасників бойових дій в Кореї, Чехословаччині, Демократичній Республіці Афганістан, Іраку та на території інших країн. Музейники розповіли про передумови та хід деяких воєн і збройних конфліктів, про нелегкі солдатські долі, материнські хвилювання та про те, що ціна миру – це людські життя. Ведучими були зачитані рядки солдатських листів, спогади земляків – колишніх військовослужбовців, продемонстровані кадри документальної хроніки та світлини із фондів краєзнавчого музею пологівців-учасників локальних воєн.
Цьогоріч 30 років минуло відтоді, як завершилася війна в Афганістані, і останні військові формування залишили той далекий край назавжди ставши частиною чужої війни. Всі вони виконували складні завдання, брали участь у війнах, демонструючи не лише хоробрість, мужність і відвагу, а й водночас гуманізм, милосердя та людяність. Солдати, яким було по 18-19 років, прожили свою юність саме там, в гарячих точках, на страшних кривавих війнах. І це наше життя, наша пам'ять, наша історія. Викреслити її з серця неможливо.
Пам’ятаймо і шануймо тих, хто з честю і гідністю виконував свій військовий обов’язок, щоб нові війни не з’являлися на нашій землі. Адже, як сказав давньогрецький мислитель: «Війна приходить тоді, коли люди забувають про попередню…».