1. Прийняття у першому читанні проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України» та майбутнє Донбасу
У своєму зверненні до Українського народу щодо внесення змін до Конституції України Президент України П.О.Порошенко зазначив: «Розгляд у Верховній Раді проекту змін до Конституції в частині децентралізації вилився в дискусію про головну проблему, яка найбільше непокоїть всіх нас – питання війни та миру. Ця дискусія виявилася настільки гарячою, що потребує спокійного аналізу і уважної розстановки всіх крапок над «і»…
Каменем спотикання стала норма, яка міститься в перехідних положеннях Конституції. А саме - речення, в якому згадується закон про специфічний порядок здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донеччини та Луганщини…
Ані в Законі, ані в проекті змін до Конституції нема й бути не може ніякого особливого статусу для тих районів. І словом не йдеться про особливий статус для Донбасу. Натомість, і на Донбасі, і в усіх регіонах України місцеві громади отримають значно більше повноважень і можливостей…
Наші союзники в Європі, США, Канаді отримали вагоме підтвердження, що Україна дотримується своїх міжнародних зобов’язань в рамках мирного плану. І висловили готовність поглиблювати санкції проти Росії, посилювати тиск на Кремль у разі, якщо Москва вдасться до ескалації конфлікту.
Проти ж змін ополчилися Росія та її маріонетки з так званих ДНР та ЛНР. І це вже само собою свідчить про те, що ми з вами на правильному шляху…
Міцно тримаючи зброю в руках, відчуваємо підтримку широкої міжнародної проукраїнської коаліції. І я нікому всередині країни не дозволю зруйнувати цей союз і позбавити нас такої переваги!...
Звісно, наше прагнення до миру не тотожне пацифізму. Наступного року ми збільшимо військові асигнування. Вже цього тижня Верховна Рада ще на 5 млрд. збільшила військовий бюджет. Ми продовжимо зміцнювати армію; пришвидшимо її озброєння і переоснащення новітніми зразками зброї та військової техніки.
Ми не лише вистояли в цій нерівній боротьбі. Ми зміцнилися настільки, що для супротивника стала надто очевидною дуже висока ціна, якою може обернутися пряме вторгнення. Тому замість атаки з фронту Україну прагнуть і мріють підірвати зсередини, в глибокому тилу.
Наше з вами завдання не лише збудувати непробивні фортифікації на лінії зіткнення, але й вжити заходів із недопущення будь-якої внутрішньої дестабілізації, яка б зробила нас легкою здобиччю ворога. А такі спроби ви бачите, вони отримують неабиякий резонанс у засобах масової інформації.
Нарешті, кілька слів про децентралізацію, якій, власне, і присвячені зміни до Основного закону, напрацьовані, до речі, кращими юристами, членами української Конституційної комісії.
Вперше в історії України Глава держави добровільно поступається величезним обсягом повноважень. Ці повноваження, грошові ресурси і розпорядження ними передаються на рівень місцевих громад…
Децентралізації не буде в таких сферах, як оборона, зовнішня політика та національна безпека, права людини та громадянина. Президент, Конституційний суд та Верховна Рада отримають спільне право призупиняти повноваження тих Рад, які, не дай Боже, почнуть ухвалювати сепаратистські рішення.
Той, хто виступає за децентралізацію без такого вкрай важливого запобіжника, по суті пропонує федералізацію! А Україна була, є й буде унітарною державою».
Крім того, Глава держави очікує відмови так званих «Донецької та Луганської народних республік» від наміру проведення псевдовиборів 18 жовтня та 1 листопада. Про це він заявив на нараді з представником України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі та представниками України в її робочих підгрупах з політичних, безпекових, соціально-економічних та гуманітарних питань. //www.ukrinform.ua
П.О.Порошенко запропонував у роботі підгрупи з політичних питань виходити з того, що подальше результативне обговорення питань організації місцевих виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей можливе лише після того, як буде надано чітку заяву про відмову від намірів проводити псевдовибори 18 жовтня та 1 листопада.
Президент України зазначив, що проведення псевдовиборів 2 листопада 2014 року фактично зірвало виконання Мінських домовленостей. //tsn.ua
2. Роковини знищення російсько-терористичними найманцями Боїнгу малайзійських авіаліній
17.07.2015 – роковини авіаційної катастрофи рейсового пасажирського літака Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів за маршрутом Амстердам (Нідерланди) – Куала-Лумпур (Малайзія), внаслідок якої загинуло 298 людей – усі пасажири та екіпаж. Літак було збито в зоні воєнних дій на Сході України у небі над селом Грабове Донецької області. Експерти переконані, що «Боїнг» був збитий в результаті ракетного удару. Водночас остаточний варіант звіту про причини катастрофи «Боїнга» буде оприлюднений, як очікується, в першій половині жовтня цього року (нині існує чорновий варіант, але його подробиці Нідерландська рада з безпеки не повідомляла). Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна офіційно звернулися до Ради безпеки ООН з проханням створити міжнародний кримінальний трибунал для притягнення до відповідальності винних у катастрофі літака «Малайзійських авіаліній» над територією України 17 липня 2014 року. Про це йдеться у повідомленні українського представництва при ООН. Але Росія відмовилась розглядати проект створення міжнародного трибуналу щодо збитого «Боїнга» і вже обіцяє накласти на нього вето…
16.07.2015 «Телефонный разговор с Премьер-министром Нидерландов Марком Рютте…(за інформацією Кремля – ред.)
Президент России подробно разъяснил российскую позицию относительно преждевременности и контрпродуктивности инициативы ряда стран, включая Нидерланды, по учреждению международного трибунала для уголовного преследования лиц, ответственных за уничтожение малазийского авиалайнера. Акцентировано, что для принятия решения о судебных механизмах и привлечении к наказанию виновных в этом преступлении необходима активная работа по завершению международного расследования, которое должно быть тщательным и объективным, носить независимый и всесторонний характер… При этом обращено внимание на недопустимость «вбросов» в СМИ разного рода версий, носящих откровенно политизированный характер». //kremlin.ru
КОМЕНТАР: в цей же день в ефірі телеканалу CNN Президент України П.О.Порошенко прокоментував цю позицію Кремля: «Я думаю, що, на жаль, вона (реакція Росії на трибунал по Боїнгу – ред..) передбачувана. І це дуже погано, тому що після розслідування повинен бути другий етап - відповідальність терористів, які вбивають невинних жертв. Ми рішуче підтримуємо Міжнародний кримінальний трибунал, який має бути ухвалений Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй. І ми думаємо, що якщо хтось хоче зупинити цей процес, то він бере відповідальність на себе. І це абсолютно не те, що потрібно зараз глобальному світу, тому що це не тільки трагедія, яка сталася з літаком, Україна від цього також постраждала». //www.ukrinform.ua
П.О.Порошенко також сказав, що «війна була гібридною, але тепер стала справжньою війною з окупацією української території, з анексією Криму, з російськими військами, які зараз присутні на території України». Президент України зазначив, що терористам продовжують постачати сучасну зброю через неконтрольовану частину українсько-російського кордону. Крім того, у зверненні до Українського народу у день роковин трагедії Глава держави зазначив:
«Високотехнологічна зброя, з якої було збито літак, могла потрапити до рук терористів тільки з Росії. Це не могло статися без участі, без прямого наказу від вищого політичного та військового керівництва сусідньої держави. Рівно рік тому камуфляж потворної гібридної війни, розв'язаної проти України, був знятий… Цей злочин являє собою загрозу для всього міжнародного співтовариства. Справедливість має бути відновлена і готовність захищати базові цінності має бути продемонстрована. Цей акт жорстокості не може мати прощення у сучасному світі… Нещодавно разом з Австралією, Бельгією, Малайзією та Нідерландами Україна звернулася до Ради Безпеки ООН з проханням заснувати міжнародний кримінальний трибунал щодо винних у злочинах, пов'язаних зі збиттям літака...» //www.president.gov.ua
За словами П.О.Порошенка, Україна готова і надалі надавати всю необхідну підтримку, інформацію, необхідну для притягнення винних до відповідальності. «Рік тому ми дали клятву, що винні у трагедії будуть покарані. Це не порожні слова. Вбивці повинні знати, що покарання невідворотне», - сказав він.
Глава держави також зазначив, що українці як ніхто співчувають родинам жертв рейсу MH17, адже через агресію Росії тисячі українців втратили життя, тисячі людей були поранені.
3. Рада національної безпеки та оборони дасть рішучу відсіч спробам дестабілізації всередині країни
Рада національної безпеки та оборони обговорює подальші кроки для запобігання загроз національній безпеці та спробам дестабілізації суспільно-політичної ситуації всередині України.
«Маємо вжити невідкладних заходів щодо запобігання та нейтралізації загроз у сфері державної безпеки в умовах активізації зовнішнього втручання з боку агресора, з боку Росії у внутрішні справи України, реалізації нею сценаріїв, спрямованих на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації з використанням кримінальних, етнонаціональних та соціально-економічних чинників», – сказав Президент, відзначивши активізацію цих дій за останні два тижні.
Глава держави наголосив, що факт збройного зіткнення, що відбувся на території Мукачівського району Закарпатської області, свідчить про необхідність кадрового оновлення і посилення державних адміністрацій, територіальних органів МВС, Державної прикордонної служби, Державної фіскальної служби та Служби безпеки України у Закарпатській області. «Відповідні кадрові рішення вже були, висновки зроблені. І це лише початок», – сказав Петро Порошенко.