Результати зустрічі контактної групи у Мінську
На зустрічі Тристоронньої контактної групи в Мінську пропозиції української сторони залишилися без відповіді. Зустріч пройшла у форматі Україна-Росія-ОБСЄ, а представники терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» тільки були присутні на ній.
Україна спільно з ОБСЄ запропонувала залучити до роботи Контактної групи представників Міжнародного комітету Червоного Хреста і Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ.
З української сторони також було висунуто пропозицію про створення п'ятої підгрупи - з питань українсько-російського кордону, а також поставлені питання щодо припинення вогню, відведення важкого озброєння і обміну полоненими за принципом «всіх-на-всіх».
У ході консультацій було також звернуто особливу увагу на неприпустимість руйнування газопроводів, що поставило кілька днів тому Маріуполь на межу виживання.
По-перше, на всі пропозиції не було отримано жодних виразних відповідей. Так хто кого «огорчает»?
По-друге, брязкання зброєю і залякування «взятием армией Новороссии Киева», потрібно розцінювати як шантаж та намагання чинити тиск на Україну та світове товариство. А чи не переоцінюють бойовики свої можливості?
М.Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки (СЗР) України, керівник суспільно-політичного руху «За майбутнє України» (18.06.2015):
«Під час мого останнього перебування у Європі я спілкувався з представниками НАТО з Німеччини, Бельгії, Польщі, Франції - тими людьми, які формують політику держави – члена Альянсу. І під час розмов з їх боку лунали запевнення, що НАТО буде зберігати до останнього нейтралітет та підтримувати мирний процес, допомагаючи Україні політично, але не застосовуючи військове озброєння. Однак, якщо Росія розпочне відвертий наступ, це вже розблокує такий нейтралітет… У результаті, НАТО активізує свої військові формування, особливо на східному кордоні, і тоді почнеться конфронтаційний сценарій, який і може привести до глобальної війни». //ukrinform.ua
М.Маломуж також пояснив, що означає «розблокування нейтралітету»: «Якщо відбудеться ця масштабна конфронтація, то тут може бути прийняте комплексне рішення: буде і надана зброя, будуть надані окремі контингенти з ряду країн, які можуть допомагати спочатку як фахівці, а тоді вже, можливо, будуть задіяні і як спецпідрозділи».
За словами колишнього керівника СЗР, у разі широкомасштабного вторгнення Росії в Україну її армія буде рухатися безпосередньо до кордону НАТО. І Альянс буде сприймати це не просто як загрозу Україні - а вже конкретно країнам НАТО. //ukrinform.ua
Водночас, 18.06.2015 сенатори США переважною більшістю голосів ухвалили закон про оборонний бюджет на наступний рік, який передбачає передачу Україні летальної зброї на суму 300 млн. доларів.
Видатки Пентагону обсягом 612 млрд. доларів підтримав своїми голосами 71 сенатор. 25 членів верхньої палати американського парламенту проголосували проти. Новий фіскальний рік розпочинається з 1 жовтня поточного року. Згідно з ухваленим проектом закону передбачається надати Україні військову допомогу на суму 300 млн. доларів. Допомога включатиме радарні системи та протитанкові комплекси. //zik.ua
Крім того, ЄС твердо стоїть на боці України, особливо щодо того, що стосується вирішення конфлікту на Донбасі і конфлікту у Криму.
Щоб перемогти зовнішнього ворога, Україна повинна бути й сильною економічно.
ЄС має намір надати Україні додаткову фінансову допомогу на суму 70 мільйонів євро. Про це заявив єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Йоганнес Ган під час спільної заяви з президентом України Петром Порошенком 18.06.2015 у м. Києві: «Будуть ще додаткові кошти завдяки тому, що Україна досягла, на нашу думку, значного прогресу в забезпеченні основ верховенства права. Це буде 70 мільйонів євро». //radiosvoboda.org
Нагадаємо, 22 травня на саміті «Східного партнерства» у Ризі Європейська комісія й уряд України підписали меморандум про порозуміння щодо надання Києву макрофінансової допомоги у розмірі 1,8 мільярда євро. Очікується, що допомога буде надана Україні трьома траншами по 600 мільйонів євро кожний, перші два з них можуть надійти до кінця 2015 року. Сьогодні Рада ратифікувала цей меморандум. Ган очікує, що найближчим часом Україна отримає перший транш у розмірі 600 мільйонів євро // eurointegration.com.ua
2. Чергова цинічна брехня Путіна
Президент Російської Федерації В.Путін вважає, що росіяни і українці - це один народ, один етнос, який «приречений на спільне майбутнє». Про це він заявив на пленарному засіданні Петербурзького міжнародного економічного форуму 19 червня 2015 року.
В.Путин, президент РФ: «Что касается сотрудничества, мы всегда говорили и продолжаем это говорить, здесь нет ничего нового, при всех сложностях сегодняшнего дня я считаю, считал всегда и продолжаю считать, что русские и украинцы – это один народ, один этнос во всяком случае, со своим, конечно, своеобразием. С культурными особенностями, но с общей историей, с общей культурой, с общими духовными корнями. Чего бы ни происходило, в конечном итоге Россия и Украина так или иначе обречены на совместное будуще». //kremlin.ru
Чергова порція цинізму від кремлівського керманича. Нагадаємо, в лютому 2015 року В.Путін заявив у своєму першому інтерв'ю після підписання в Мінську угоди про припинення вогню, що війна між Росією і Україною малоймовірна, назвавши такий сценарій є апокаліптичним. В березні цього року він заявив, що вважає українців та росіян одним народом. При цьому, таку думку він висловив на концерті під назвою «Ми - разом», присвяченому об'єднанню окупованого російськими Криму з РФ.
А.Геращенко, народний депутат України, член колегії МВС України вважає, що Путін шукає, як йому виплутатися з конфлікту на Донбасі (19.06.2015): «Путін втратив стратегічну ініціативу… Ще рік тому у його планах було анексувати Крим, потім підняти повстання у восьми областях України. Там він мріяв сформувати сили, спроможні вирушити на Київ і придушити народну революцію. Цього не сталося. Його стратеги недооцінили того, що в нашій країні немає жодних передумов для громадянської війни». //zpu.kr.ua
Професор Гіроакі Куромія, американський історик японського походження, автор книги «Свобода та терор на Донбасі» (21.06.2015): «Якби Путін забрав свої військові сили з території Донбасу, то ситуація була би геть іншою. Я впевнений, що без військової інтервенції Путіна Донбас далі би продовжував розвиватися у межах незалежної України…. Донбаське населення не воювало й не брало б зброю до рук, поки не втрутився Путін. Тому, з огляду на це, саме Путін призвів до теперішньої ситуації. Підготовка до подій на Донбасі тривала вже давно, хоча я не знаю, наскільки реалістично у Кремлі сприймали свої плани. Але будь-які серйозні імперіалістичні держави, такі як Росія, однозначно будуть готуватися до подібного заздалегідь. Позиція Путіна полягала у тому, щоби в разі можливості повернути території, де проживає велика кількість російськомовного населення. Тож, деякі мої друзі з Донбасу вважають, що Москва почала підготовку ще у 2007-2008 роках, тобто десь сім-вісім років тому.
У теперішньому конфлікті, якби довелось ставити на перемогу України і Росії, я би поставив на Україну. На це є багато різних причин. Найважливіша причина у тому, що Росія стає дедалі більш анахронічною. Путін перебирає дедалі більше сталінських методів. Росія повертається до радянських методів, намагаючись обмежити права людини. Росія позиціонує себе як імперіалістична держава, а це дуже анахронічна поведінка. Не менш важливим є те, що Росія стала глобально ізольованою, ніхто не довіряє Путіну. Можливо, Путін залишить собі Крим на декілька років, але у довготерміновій перспективі існує велика ймовірність того, що Росія програє. Путіна або скинуть, або, можливо, Путін помре. Тож ситуація може повністю помінятися, але хто зараз підтримує Росію, враховуючи дії Путіна в Україні?! – ніхто. Звісно, частина російського населення підтримує дії Путіна – є економічні причини й питання пов‘язані зі стабільністю, але на це нема жодних історичних причин».//espreso.tv
К.Боровий, російський підприємець та опозиціонер згадав злочини Путіна і порадив Україні активніше збирати матеріали для міжнародного трибуналу над злочинцем: «У путінського режиму стільки крові на руках, що впору говорити про злочин проти людяності і Нюрнберг-2. Саме цей повний набір злочинів повинен змусити українську владу почати збирати матеріали для міжнародного трибуналу, підраховувати збитки і подавати в суди на агресора… Міжнародні інстанції мають бути завалені претензіями України. Це дуже важливо». //uaway.com.ua
3. Діяльність Національної ради реформ
Національна рада реформ, яка відбувалася 23 червня 2015 року під головуванням Президента України П.О.Порошенка, обговорила питання впровадження децентралізації. «За децентралізацією – майбутнє», – наголосив Глава держави та повідомив, що модель вибудувана на базі польської моделі, яка довела свою ефективність у сусідній країні.
Говорячи про сутність реформи децентралізації, Президент України пояснив значення терміну «субсидіарність»: «Це не субсидії комусь виплачуються з гори. Це навпаки: скільки можна взяти влади – стільки цієї влади треба залишити громаді, як першому, базовому рівню місцевого самоврядування». «Реальні гроші мають надійти до громади», – наголосив Глава держави.
Президент України констатував, що перший важливий крок вже зроблено – внесено зміни до Бюджетного кодексу. «На сьогоднішній день ефективна співпраця Президента, Уряду, парламентської коаліції дозволила нам вже мати перші бюджетні результати бюджетної децентралізації», – сказав Петро Порошенко, повідомивши про першу статистику, за якою до 40 відсотків збільшилася фінансова база місцевих бюджетів. «Вперше в місцевих бюджетах отримані реальні гроші, що є надзвичайно позитивним першим кроком», – зазначив П.О.Порошенко. За словами Президента України, цифри переконливо свідчать, що відстань між людиною і владою має бути максимально скорочена.
Крім цього, сказав Глава держави, створено абсолютно добровільний механізм об’єднання громад. «Ніякий чиновник указуючим перстом згори не буде тиснути або наполегливо рекомендувати щодо об’єднання. Це – право громадянина. Хочеш жити, як зараз, – не об’єднуйся. Але будеш збирати з села 100-200 тисяч гривень річного бюджету, і цього вистачать лише на те, щоб утримувати сільського голову. Ніяких змін не відбудеться», – зазначив Глава держави.
Президент України також відзначив, що з реформою у громад з’являється можливість стимулювання інвестицій. Громада визначає, на яких умовах працюватиме інвестор. «Почнеться конкуренція за інвестора, і саме це я хотів би побачити як один з механізмів реалізації концепції децентралізації», – наголосив П.О.Порошенко.
У той же час, Глави держави зазначив, що не буде дозволено «жодної федералізації». За його словами, питання оборони, безпеки держави, громадського порядку, зовнішніх відносин, ключові питання, які тримають цілісність і вертикаль влади в державі, будуть віднесені виключно до компетенції державної влади. «Щоб було зась створювати донецькі, луганські, харківські, бессарабські або інші республіки. Не дозволимо. Хто спробує – буде миттєва реакція, яка також передбачена в Конституції і схвалена представниками місцевого самоврядування, обласних рад, Венеціанської комісією, досвідченими юристами. Дуже важливо, що в такий спосіб знаходиться консенсус в державі», – наголосив Президент України.
Говорячи про терміни, П.Порошенко висловив сподівання, що до ранку п’ятниці (25.06.2015 – ред.) надійде письмовий висновок Венеціанської комісії. Глава держави звернувся до голови Конституційної Комісії В.Гройсмана одразу ж обговорити і затвердили запропоновані законопроекти. Президент України пообіцяв не тягнути з підписанням рішення Конституційної Комісії і направленням його до Верховної Ради для прийняття цього надзвичайно важливого рішення за конституційною процедурою, з відповідальністю політичних сил, коаліції, яка має конституційну більшість.
Глава держави відзначив, що на розгляд депутатів буде винесено чотири першочергові питання, які потребують змін до Конституції. Крім децентралізації, це також питання судової реформи, у якому, як він сказав, сто відсотків зауважень і рекомендацій Ради Європи, Венеціанської комісії, Конституційна Комісія має намір врахувати. Також Парламент має затвердити зміни до Конституцій щодо депутатської та суддівської недоторканності. «Вся країна стала свідком, як з суддівської мантії окремих керівників апеляційних судів, вищих судів, випадають тисячі доларів, що стало символом ганьби окремих представників суддівської гілки влади», – сказав П.О. Порошенко.