Рамки співробітництва
Хартія про особливе партнерство від 1997 року залишається основоположним документом, який регламентує відносини Україна – НАТО. Комісія Україна – НАТО (КУН) скеровує спільну діяльність і є форумом для проведення консультацій між державами – членами Альянсу і Україною з питань безпеки, що становлять взаємний інтерес. Засідання КУН можуть проходити на різних рівнях, зокрема, на рівні глав держав і урядів, міністрів закордонних справ або оборони, послів, а також у різних робочих форматах.
Декларація про доповнення до Хартії, укладена у 2009 році, визначила провідну роль КУН щодо поглиблення політичного діалогу і просування співпраці з метою підтримки реформ в Україні. Основним інструментом на підтримку цього процесу є Річна національна програма (РНП), яка відображає цілі національної реформи в Україні і забезпечує Річні плани її реалізації. РНП складається з п’яти розділів, присвячених політичним та економічним питанням, військово-оборонним аспектам, ресурсному забезпеченню, безпековим проблемам і правовим питанням.
Держави – члени НАТО щорічно аналізують перебіг реалізації РНП. Власне відповідальність за реалізацію РНП покладено на Україну, причому координацію цього процесу здійснює секретаріат Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції, що також очолює Державну комісію з питань співробітництва з НАТО. У рамках РНП держави Альянсу закликають Україну активно просувати процес реформування з метою зміцнення демократії, верховенства права, поваги до прав людини і ринкової економіки. Ще одним пріоритетним завданням є надання допомоги Україні у втіленні далекосяжних перетворень у галузі безпеки і оборони.
Під егідою КУН було створено Спільні робочі групи для просування роботи в конкретних галузях. Серед них – Спільна робоча група з оборонної реформи, Спільна робоча група з оборонно-технічного співробітництва, Спільна робоча группа з питань співробітництва у галузі науки і довкілля, Спільна робоча група з питань планування випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру і Спільна робоча група з питань економічної безпеки.
Представництво НАТО в Україні забезпечує розвиток партнерства безпосередньо в країні. До його складу входить Центр інформації та документації НАТО, створений у 1997 році, який сприяє інформуванню громадськості про діяльність НАТО та переваги, які дає співробітництво між Україною і НАТО, і Офіс зв’язку НАТО, створений у 1999 році, який сприяє участі України у програмі НАТО «Партнерство заради миру» (ПЗМ) й процесу реформування структур безпеки і оборони України, підтримуючи постійні контакти з Міністерством закордонних справ, Міністерством оборони, Радою національної безпеки і оборони й іншими державними відомствами України. Надання дорадчої допомоги стратегічного рівня у рамках Комплексної програми допомоги Україні здійснюється під егідою
Представництва НАТО в Україні.
За матеріалами офіційного веб-сайту Організація Північноатлантичного договору