:
Загадки тисячолітньої історії зберігають у собі застиглі в українському степу кургани. Кожен із них — це неповторна й унікальна могильна споруда. Під товщею землі приховані складні системи ходів, похоронних камер, заслонів, кам’яних конструкцій, жертовників.
З початком весни  розпочинаються роботи на полях. Рукотворні степові пагорби знищуються не тільки злочинними шукачами скарбів, а й при оранці та обробці полів, кургани розорюються, втрачаючи свій первинний вигляд. Тому відділ культури і туризму Пологівської райдержадміністрації звертається до всіх користувачів та власників земельних ділянок з проханням звернути увагу на поля, де розташовані пам’ятки археології.
Відповідно до Закону України  «Про охорону культурної спадщини»  усі пам'ятки археології, в тому числі ті, що знаходяться під водою, включаючи пов'язані з ними рухомі  предмети, є державною власністю. В цьому ж законі зазначено, що за незаконне  проведення  археологічних  розвідок, розкопок, інших земляних чи підводних робіт на об'єкті  археологічної спадщини, а також за умисне незаконне  знищення,  руйнування  або пошкодження  об'єктів культурної спадщини чи їх частин винні особи притягаються  до  кримінальної  відповідальності.
На жаль, були факти пошкодження курганів - розорювання «дбайливими господарями», грабування «чорними археологами» — мародерами та шукачами металу. А, між іншим, збитки, завдані державі від руйнування курганів, можуть сягати мільйонів гривень. Ситуація дуже серйозна і потребує нашого спільного відповідального відношення до збереження об’єктів культурної спадщини.
 
За інформацією відділу культури і туризму