:

Виставка документів до 30-річчя незалежності України

вкл. .


24 серпня Україна відзначатиме найбільше державне свято – 30-річчя незалежності. Воно встановлене на честь виняткової історичної події – ухвалення у 1991 році Верховною Радою Української РСР абсолютною більшістю голосів Акта проголошення незалежності України. Цей документ увінчав тисячолітні прагнення Українського народу мати власну суверенну державу і самостійно визначати свою долю.
Для українців свобода і гідність завжди були основоположними цінностями. Вони спонукали до боротьби за незалежність. На початку ХХ століття, в часи Української революції 1917–1921 років, наш народ зміг відродити державність, а 24 серпня 1991 року Актом проголошення незалежності України вона була відновлена. Важливим кроком до повернення історичної справедливості стало прийняття 16 липня 1990 року  Декларації про державний суверенітет України. Тоді Верховна Рада УРСР підтримала прагнення народу ліквідувати політичну та економічну залежність від московського центру і розбудовувати самостійну державу, відроджувати національну культуру, історичну пам’ять.
Постання суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР, остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи. Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави. Сьогодні незалежність України – запорука вільного розвитку держав і народів Європи і головна перешкода для російського імперіалізму, який намагається політично, економічно та духовно поглинути Україну. Нині в умовах агресії з боку Росії ми продовжуємо боротьбу за власну свободу та незалежність. Тож попереду – велика робота. Українська громада має об’єднати зусилля для подальшої розбудови держави, розвитку громадянського суспільства та консолідації нації, відстоювання територіальної цілісності держави.
Згідно з Указом Президента України від 21 жовтня 2020 року № 459 “Про відзначення 30-ї річниці незалежності України”, враховуючи історичне значення проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України, до річниці цієї визначної події у столиці та усіх областях відбудеться низка урочистих, інформаційних, мистецьких заходів. 

Український інститут національної пам’яті 

Акт проголошення незалежності України 1991 — політико-правовий документ Верховної Ради України, який визначив новий державний статус України. Прийнятий 24.08.1991.
Ухвалення документа відбувалося в умовах реальної загрози державному суверенітету України і стало відповіддю на спробу державного перевороту 19.08.1991 з боку реакційно-консервативних сил у вищому керівництві Комуністичної партії Радянського Союзу. Однак створений з цією метою Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС) не зміг поставити під свій контроль силові структури й оволодіти становищем на всій території СРСР. Провал цієї спроби відкривав перед Україною та іншими колишніми радянськими республіками можливість реалізації державницьких прагнень. 20.08.1991 Президія Верховної Ради УРСР ухвалила заяву, в якій дія постанов ДКНС на території України не визнавалася. 24.08.1991 Верховна Рада УРСР зібралася на позачергову сесію. З доповіддю про політичну ситуацію виступив Голова Верховної Ради УРСР Л. Кравчук, співдоповіді зробили народні депутати О. Мороз — від більшості та І. Юхновський — від опозиції.
З метою захисту суверенітету України запропоновано створити Раду оборони України і Національну гвардію; ухвалити закон про статус військ, розташованих на території України; розв’язати питання про департизацію правоохоронних органів республіки; розробити механізм реалізації економічної незалежності шляхом переходу у власність України підприємств та організацій союзного підпорядкування. Ці заходи означали утвердження незалежного статусу України, внаслідок чого УРСР припиняла своє існування. З метою надання легітимності доленосним рішенням, І. Юхновський запропонував проголосити акт, в якому мав бути зафіксованим новий державно-політичний статус України.
Ввечері 24.08.1991 Верховна Рада України конституційною більшістю голосів (392 — «за», 4 — «проти») ухвалила Акт проголошення незалежності України. Цим Актом було започатковано новий етап розвитку України як самостійної, суверенної держави. Народні депутати визнали за необхідне провести 01.12.1991 всеукраїнський референдум на підтвердження Акту незалежності та вибори Президента України. 

24 серпня оголошено національним святом — Днем Незалежності України. 

Любовець О. М., автор Великої української енциклопедії.

 

22 квітня 1991 р.

Рішення виконкому Запорізької міської ради народних депутатів «Про звернення представників політичного блоку «Демократичне Запоріжжя» щодо проведення мітингу

ф.Р-75, оп. 10, спр. 238, арк. 9. Оригінал. Машинопис.
21 серпня 1991 р.

Звернення Запорізького облвиконкому до жителів, трудових колективів, працівників державних і правоохоронних органів області

«Запорізька правда» 21серпня 1991 р. № 159


23 серпня 1991 р.

Звернення восьмої позачергової сесії 21 скликання Запорізької міської ради народних депутатів до Верховної ради УРСР із закликом до проведення економічних і політичних реформ в Україні, щодо визнання синьо-жовтого прапора Державним прапором України

Р-75, оп. 10, спр. 218, арк. 7-9
5 вересня 1991 р.

Рішення восьмої позачергової сесії Запорізької міської ради 21 скликання  «Про підняття національного прапора України над будинком міської ради народних депутатів»

Р-75, оп. 10, спр. 218, арк. 1327 вересня 1991 р.

Протокол засідання Запорізької обласної ради народних депутатів 21 скликання (сьома сесія). З доповіді першого заступника голови виконкому обласної ради О.Ф.Білоусенка «Про організацію виконання в області програми надзвичайних заходів щодо стабілізації економіки України та виходу її з кризового стану»

Р-1335, оп.26, спр. 13, арк. 1212 листопада 1991 р.

 

Рішення виконавчого комітету Запорізької обласної ради народних депутатів “Про звернення до виборців області” і текст звернення із закликом підтримати незалежність України на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 р. 

Ф.Р-1335, оп.21, спр.1240, арк.62-63.